
Hydraulic nut for mounting or dismounting of bearings
This hydraulic nut simplifies the efficient application of high mounting forces needed to fit bearings onto tapered seating surfaces. It is also suitable for removing bearings installed on either adapter sleeves or withdrawal sleeves.
| Connecting thread | Tr 650x6 |
| Thread form | ISO 2901-1977 tolerance class 7H |
| Maximum piston displacement | 23 mm |
| Outer diameter | 804 mm |
| Piston area | 76 200 mm² |
| Piston inner diameter | 652 mm |
| Piston outer diameter | 775 mm |
| Piston width | 14 mm |
| Width | 75 mm |
| Maximum pressure | 250 bar |
| Maximum pressure | 25 MPa |
| Type | Metric thread |
| Product net weight | 120 kg |
| eClass code | 23-05-19-01 |
| UNSPSC code | 73152101 |
+8619951596639
Telegram
sales@yifex.com
Send Message