
Hydraulic nut for mounting or dismounting of bearings
This hydraulic nut simplifies the efficient application of high mounting forces needed to fit bearings onto tapered seating surfaces. It is also suitable for removing bearings installed on either adapter sleeves or withdrawal sleeves.
| Connecting thread | Tr 330x5 |
| Thread form | ISO 2901-1977 tolerance class 7H |
| Maximum piston displacement | 14 mm |
| Outer diameter | 438 mm |
| Piston area | 27 000 mm² |
| Piston inner diameter | 332 mm |
| Piston outer diameter | 419 mm |
| Piston width | 10 mm |
| Width | 53 mm |
| Maximum pressure | 400 bar |
| Maximum pressure | 40 MPa |
| Type | Metric thread |
| Product net weight | 31.8 kg |
| eClass code | 23-05-19-01 |
| UNSPSC code | 73152101 |
+8619951596639
Telegram
sales@yifex.com
Send Message